Woman's TIMP 6 GTX
-
Regular Price
-
$1,520.00
-
Sale Price
-
$1,520.00
-
Regular Price
-
Sold Out
-
Unit Price
- per
- Regular Price
- $1,520.00
- Sale Price
- $1,520.00
- Regular Price
Sold Out
- Unit Price
- per
Description
Send it on the sloppiest of trails in the Timp 6 GTX. With a waterproof GORE-TEX upper and grippy Vibram® outsole, you’ve got confidence and protection for any condition. Get lightweight, breathable, and waterproof performance with a GORE-TEX Invisible Fit upper. A redesigned Vibram® Megagrip outsole is made to give you traction on any terrain. Our Altra EGO™ MAX midsole foam delivers a light and luxurious feel with a little bounce. Space out with a roomy toe box, with plenty of room for your toes to move freely and a secure midfoot. Muddy, slushy, or wet trails? You can still Stay Out There™ in a comfortable and waterproof shoe.
Details
| Best For | Trail Running, Hiking, Waterproof |
|---|---|
| Heel-to-Toe Drop | 0mm |
| Upper | GORE-TEX Invisible Fit, 85% RPET |
| Midsole | Altra EGO™ MAX |
| Outsole | Vibram® Megagrip |
| Weight | 9.85 oz / 279.2 g |
| Cushion | High |
| Stack Height | 30mm |
| Support | Neutral |
| FootShape™ | Standard |
What’s New
- GORE-TEX Invisible Fit upper, designed for lightweight, waterproof performance
- Redesigned Vibram® Megagrip outsole, made to deliver traction on any terrain
- Evolved fit construction for an elevated step-in feel