Woman's TIMP 6 MID GTX
-
Regular Price
-
$1,620.00
-
Sale Price
-
$1,620.00
-
Regular Price
-
Sold Out
-
Unit Price
- per
- Regular Price
- $1,620.00
- Sale Price
- $1,620.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
Description
Lace up a lightweight hiker with ankle support and tackle a hometown trail or an epic all-day hike. With a waterproof GORE-TEX upper and grippy Vibram® outsole, you’ve got confidence and protection for any condition and any terrain. Get lightweight, breathable, and waterproof performance with a GORE-TEX Invisible Fit upper and a mid-ankle design for added support. It’s got closed eyelet hardware lacing for a secure fit, with an enhanced collar design, made to improve comfort. A redesigned Vibram® Megagrip outsole is designed for traction on any terrain while our Altra EGO™ MAX midsole foam delivers a light and luxurious feel with a little bounce. Space out with room for your toes for natural movement and a secure midfoot. Stay Out There™ and explore all day in a comfortable and waterproof hiking shoe that won’t weigh you down.
Details
| Best For | Hiking, Waterproof |
|---|---|
| Heel-to-Toe Drop | 0mm |
| Upper | GORE-TEX Invisible Fit, 85% RPET |
| Midsole | Altra EGO™ MAX |
| Outsole | Vibram® Megagrip |
| Weight | 10.8 oz / 306 g |
| Cushion | Mid |
| Stack Height | 30mm |
| Support | Neutral |
| FootShape™ | Standard |
What’s New
- GORE-TEX™ Invisible Fit and a premium durable, soft mesh combine for a lightweight, waterproof upper
- Single closed eyelet hardware lacing for security and comfort
- Integrated front gaiter attachment for streamlined functionality
- Enhanced collar fit, designed for added comfort