Men's EXPERIENCE FLOW 3
-
Regular Price
-
$1,199.00
-
Sale Price
-
$1,199.00
-
Regular Price
-
Sold Out
-
Unit Price
- per
- Regular Price
- $1,199.00
- Sale Price
- $1,199.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
4mm足跟差配合滾動幾何,跑出自然流暢步態

專為令公路跑步感覺更輕快、更順暢,甚至帶點忘我快感而設計。採用輕量而高效嘅 Altra EGO™ P35 中底泡棉,無論係日常跑量定訓練課表,都可以幫你輕鬆上路,快速進入屬於自己嘅 flow state。
鞋款配備 ALTRA 經典 Altra Fit,前掌保留充裕腳趾活動空間,中足則提供穩定貼合,令雙腳可以更自然咁移動。4mm 低足跟差配合 rocker shape 滾動幾何設計,有助促進更自然嘅身體排列,帶來更有效率嘅 toe-off 離地推進。
更新後嘅 engineered mesh 鞋面進一步提升透氣度,而重新設計嘅 heel collar 鞋領亦加強整體舒適感,畀你更有信心跳出 comfort zone。綁好鞋帶,放空思緒,Stay Out There™。
Experience a new reality in a shoe designed to make road running feel euphoric and effortless. With lightweight and efficient Altra EGO™ P35 midsole foam, you can hit the road for daily miles or training runs and find your flow state. It’s got the Altra Fit, with room for your toes and a secure midfoot for natural movement. A low 4mm drop with rocker shape geometry helps promote natural body alignment and an efficient toe-off. With an updated engineered mesh upper and a redesigned heel collar, you’ve got improved breathability and the comfort you need to get out of your comfort zone. Lace up, space out, and Stay Out There™.
Details
| Best For | Road Running, Walking |
|---|---|
| Heel-to-Toe Drop | 4mm |
| Upper | Engineered Mesh |
| Midsole | Altra EGO™ P35 |
| Outsole | Rubber |
| Weight | 9 oz / 255 g |
| Cushion | Mid |
| Stack Height | 32mm/28mm |
| Support | Neutral |
| FootShape™ | Standard |
What’s New
- Updated engineered mesh upper for added breathability
- Redesigned heel collar for improved comfort